Klimatyzacje

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

klimatyzacja

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Do niedawna klimatyzatory w Polsce były uznawane za luksus i sprawdzały się raczej w krajach śródziemnomorskich, gdzie temperatura latem częściej niż u nas przekracza 30 stopni Celsjusza. Czy to dobry argument? Niekoniecznie! Chłodzenie domów i mieszkań podczas upalnych dni bywa uciążliwe. Dobór i zakup odpowiedniego klimatyzatora jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Inwestorzy zgodni są, co do wymagań względem urządzenia chłodzącego: efektywne działanie, możliwość dopasowania ustawień do własnych potrzeb, bezawaryjność, cicha praca i niskie koszty eksploatacji. Połączenie tych wszystkich potrzeb nie jest niemożliwe, ale na pewno trudne do osiągnięcia.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora?

Podstawowym parametrem, który powinien znać inwestor, jest moc chłodnicza. Przyjmuje się, że 1 m2 pomieszczenia mieszkalnego (w domu lub mieszkaniu) potrzebuje mocy chłodniczej wysokości 0,1 KW. Piętro domu o powierzchni 80 m2 wymaga 8,0 KW. Jeśli zastanawiasz się jaką klimatyzację wybrać do domu, przeczytaj dalszy ciąg naszego poradnika.

Nowoczesne klimatyzatory wyróżnia cicha praca. Najwięcej dB generują wentylator skraplacza i sprężarka, ale są one umiejscowione od zewnętrznej strony budynku. Znacznie głośniej pracują klimatyzatory przenośne. Ich podstawową zaletą jest możliwość umiejscowienia urządzenia w różnych częściach domu.

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy czy split?

  1. KLIMATYZATOR MONOBLOKOWYMusi być umieszczony w specjalnym otworze, nie nadaje się do niewielkich pomieszczeń, jest głośny, a jego montaż skomplikowany. Ten rodzaj klimatyzatora nie sprawdza się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jest rzadziej wybieranym rozwiązaniem, bo wymaga uwzględnienia już podczas budowy domu.
  2. KLIMATYZATOR SPLIT (składający się z dwóch części)Urządzenia wśród których każdy znajdzie odpowiednie dla swoich potrzeb. Jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, wydajny i cichy. Na polskim rynku istnieje wielu doświadczonych instalatorów, którzy bez problemu sobie z nim poradzą. Klimatyzator ścienny SAMSUNG

    Sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i niewielkich pomieszczeniach. Coraz częściej wybierane jest urządzenie multisplit, które można zamontować w kilku pomieszczeniach i cieszyć komfortową temperaturą w całym domu podczas upału.

    Zastosowana nowoczesna technologia jest droższa niż w przypadku innych klimatyzatorów, ale daje szeroki wachlarz możliwości: wygodne sterowanie, łatwa obsługa, bezawaryjność. Ponadto niektóre modele nadają się również jako wspomagające źródło ogrzewania.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ KLIMATYZACJI

Montaż klimatyzatora – które pomieszczenie wybrać?

Jeśli nie ma możliwości zamontowania klimatyzacji w całym domu, należy rozważy pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu. Najczęściej inwestorzy decydują się na montaż klimatyzacji w salonie lub sypialni. Nie należy umieszczać klimatyzatora w miejscu, gdzie nawiew będzie skierowany bezpośrednio na użytkowników. Nie może być też zasłonięty tkaninami (zasłony, żaluzje), a wysokość oraz powierzchnia, do której będzie przytwierdzony musi być dostosowana m.in. do możliwości domu. Na przykład w przestrzeni nad podwieszanym sufitem zamontować można klimatyzator kasetonowy lub kanałowy.

Czyszczenie klimatyzatora.

W celu zachowania higieny i zdrowego powietrza w domu, klimatyzator powinien być poddawany systematycznemu czyszczeniu. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zwyczajne wytarcie kurzu zarówno z urządzenia, jak i panelu przy wlocie i wylocie. Minimum raz w miesiącu (a należałoby częściej) trzeba sprawdzić poziom zanieczyszczenia filtra.

Zadbaj o zdrową temperaturę.

Pamiętaj, że różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem i na zewnątrz niego, powinna wynosić nie więcej niż 7 stopni. Dzięki temu organizm łatwo przystosuje się do wyższej temperatury bez szoku termicznego i późniejszej charakterystycznej chrypki. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza różnica. Nawet przy ponad 30 stopniowym upale najzdrowsza będzie róznica 40C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.