Klimatyzacje

Klimatyzacja w domu – jak dobrać klimatyzator żeby nie zbankrutować?

Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu staje się coraz częściej standardowym elementem wyposażenia. Na rynku dostępne są klasyczne klimatyzatory, klimatyzatory przenośne, można znaleźć także takie w które wbudowana jest pompa ciepła. Współczesny klimatyzator ma nie tylko chłodzić pomieszczenie, ale także dogrzewać je w ekologiczny oraz czysty sposób w chłodniejsze dni.

Czy posiadanie klimatyzatora w domu jest konieczne?

Posiadanie klimatyzacji w domu jeszcze kilkanaście lat temu było uważane za niepotrzebny wydatek. Często jego posiadanie kojarzyło się z luksusem i nie każdego było na nią stać. Obecnie coraz częściej można zauważyć, że wiele osób posiada klimatyzator w domu. Decyzja o zakupie klimatyzatora z pewnością będzie udana, jeśli zakup zostanie przemyślany w taki sposób aby klimatyzator pracował jak najwydajniej, a jednocześnie jego eksploatacja nie kosztowała jego użytkowników wielu pieniędzy.

O zakupie klimatyzatora lub instalacji pompy ciepła warto pomyśleć już na początku wiosny, kiedy ceny nie są jeszcze tak wygórowane jak latem i bez konieczności podejmowania decyzji pod presją czasu oraz letnich upałów. Na ten moment warto się odpowiednio przygotować.

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni domu aby nie zbankrutować

Najnowsze badania wskazują, że optymalną dla człowieka temperaturą powietrza w pomieszczeniach, jest temperatura w granicach od 23 do 26 °C. Nie jest także obojętna wilgotność powietrza, a ta powinna wahać się w granicach od 40 do 60%. Biorąc pod uwagę zmienność pogody oraz temperatur na zewnątrz w zależności od pory roku, bardzo często trudnym staje się utrzymanie za pomocą tradycyjnych sposobów idealnej temperatury oraz wilgotności powietrza jednocześnie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem staje się instalacja klimatyzacji (mająca za zadanie obniżyć temperaturę podczas upałów) posiadającej funkcję pompy ciepła (ogrzewającą dom lub mieszkanie nawet w minusowych temperaturach).

Podczas wyboru odpowiedniego klimatyzatora należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Najprościej moc chłodniczą klimatyzatora można obliczyć biorąc pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia domu lub mieszkania, ilość osób przebywających w domu (jedna osoba przeciętnie jest w stanie wytworzyć od 100 do 200 KW energii), wystawa okien (na którą stronę wychodzą okna, największe wartości przyjmują okna zwrócone na południe i zachód – od 5 do 6 KW), czy dom jest podpiwniczony, jak bardzo narażony jest na ekspozycję słońca oraz wiatru, jak duża jest emisja ciepła pochodząca z urządzeń elektrycznych (najczęściej 150 KW) oraz ścian.

W przypadku domów jednorodzinnych najprościej jest obliczyć moc chłodniczą klimatyzatora przyjmując, że na jeden metr kwadratowy będzie potrzebna moc 0,1 KW.

Posiadając te podstawowe informacje oraz dane, bez problemu jesteśmy w stanie wyliczyć o jakiej mocy klimatyzator należy wybrać, tak aby nie przepłacić oraz nie wydawać dużej ilości gotówki na opłaty.

Jak ograniczyć zużycie prądu podczas używania klimatyzatora?

Każdy system klimatyzacji, zarówno klasyczna pompa ciepła jak i klimatyzator posiadający tą funkcję będzie wpływał na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd. Warto stosować się do zasad, które mają za zadanie obniżyć rachunki do jak najmniejszych:

– kupując klimatyzator należy dopasować go pod kątem wydajności w stosunku do pomieszczeń w których ma pracować, klimatyzator nie może być za mocny ani za słaby,

– podczas ochładzania lub ogrzewania powietrza klimatyzatorem należy odpowiednio wyizolować pomieszczenie. Im lepsza izolacja, tym mniejsze zużycie energii,

– należy utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach, warto unikać wysokich amplitud temperatur w pomieszczeniu,

– każdy klimatyzator potrzebuje, aby przynajmniej raz w roku przejść gruntowny przegląd techniczny. Podczas przeglądu uzupełniana jest ilość tzw. czynnika roboczego czyli gazu znajdującego się w instalacji. Im mniej czynnika roboczego, tym klimatyzator musi efektywniej pracować.

Korzyści z posiadania klimatyzacji w domu

Posiadanie klimatyzatora w domu lub mieszkaniu niesie za sobą szereg korzyści których warto być świadomym. Poza najbardziej oczywistą zaletą – zapewnieniu komfortu termicznego podczas upalnych dni warto zauważyć że:
– odpowiednio dobrany klimatyzator oraz pompa ciepła utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
– klimatyzacja pomaga alergikom w walce w przypadłościami które nasilają się wiosną oraz latem. Sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się czyste oraz pozbawione jakichkolwiek alergenów,

– klimatyzacje w funkcją jonizowania powietrza sterylizują pomieszczenie, usuwają nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia,

– klimatyzator może nie tylko chłodzić powietrze ale także je ogrzewać. Klimatyzatory w które wbudowana jest pompa ciepła zapewniają komfort cieplny przez cały rok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.